סעודת אמצע הקיץ

מסורת סעודת אמצע הקיץ היא עתיקה ביותר. יש האומרים שהיא קודמת אפילו להיווצרות הארכי-כפרים הראשונים. הפייטנים מזמרים שסעודת אמצע הקיץ מגלמת את כל מה שטוב ומרומם רוח בתרבות הקאסונית: מוזיקה, אוכל טוב, יצירות דגולות, קרבה בין אדם לאדם וקרבה לרוחות הטבע. אם כך, ישנה אירוניה בעובדה שהסעודות המפוארות ביותר התקיימו דווקא בתקופה שבה הכבוד לרוחות הטבע נותר בשירים בלבד ונעלם מלבבות בני האדם - תקופת רוחות העיר.

הסעודה התקיימה פעם בשנה, החל מהיום הארוך ביותר בשנה, ונמשכה תקופה לא קבועה - שכן כל סעודה שאפה לעקוף את קודמתה מבחינת אורך, פאר ונדיבות. (שירי עם מספרים על סעודה שנמשכה שנה שלמה, עד שהסועדים הרימו את גביעי היין וצעדו עימם היישר לתוך הסעודה של השנה הבאה.) בכל שנה עיר אחרת קיבלה את הכבוד לארח את הסעודה, לפי סדר קבוע שהשתנה רק אחת למאה שנים או אף פחות מכך. הסעודה הייתה הזדמנות בשביל שועי העיר להפגין את עושרם, את כישוריהם ובעיקר את טעמם הטוב. כל אדם קאסוני היה מוזמן להשתתף בסעודה, ורבים מאוד עשו זאת: אפילו איכרים פשוטים נטשו את השדות או את המרעה לשם כך לפחות פעם אחת בחייהם.

מלבד אוכל טוב ויין בשפע, סעודת אמצע הקיץ כללה תמיד תחרויות שירה ונגינה, תחרויות אתלטיקה, וחשיפה של בניין או יצירת אמנות מרשימים שיוסיפו כבוד לעיר. מיותר לציין שכל עיר צבעה את האירוע בצבעים הייחודיים שלה: הרוכבים הנועזים בעיר ״של רוח המדבר הכבירה״ הובילו את העקלתונים בריקוד מסחרר; האומנים המומחים בעיר ״של שדות החיטה״ יצרו עוגות כבירות שהיו חיקוי מושלם של בניינים מפורסמים מרחבי העמק; נזירי הדממה של העיר ״של רוח היער העתיקה״ כישפו את הסועדים במנגינות מסתוריות שהם הפיקו מהרוח החולפת דרך צמרות העצים (איש לא ידע כיצד הם עושים זאת, ונזירי הדממה שמרו על שתיקתם בנושא); ועוד ועוד.

סעודת אמצע הקיץ הייתה זירה להתרחשויות גורליות רבות לאורך ההיסטוריה. למעשה, העלות האדירה של החגיגה הייתה בעצמה גורם מניע לתהפוכות רבות. קאסונים רבים מאמינים שסעודה משובחת מצדיקה כל מחיר - ״גם אם צריך למכור את העיר עצמה לברברים מההרים! כל עוד אנשי הפרא האלה מבטיחים לשעבד אותנו רק בסוף הסעודה!״ כפי שנהג לאמר ברגו בן ברגו.


חזרה לדף הראשי של "הארץ בין ההרים"

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License