ניסויים ברוחות טבע

עם בנייתן של ערים גדולות יותר ויותר נבנים גם מצבורי הידע האנושיים. הכלכלה הפורחת והמסחר המשגשג מאפשרים לאנשים לעבוד במשך שבועיים מתוך כל חמישה, ורבים מהם מנצלים את שפע הזמן הפנוי ללימוד ומחקר. מעיניהם של חוקרי הרוחות לא נעלמת העובדה שרוחות חדשות נוצרות בעולם, לעתים זמן רב אחרי החפץ, המקום, או התופעה אליה הן קשורות: השירים הראשונים שהזכירו את קיומה של רוח צמאת-דם השוכנת בגרזן היד של נוג נשמעו לראשונה לפני מאה שנים בערך, דורות רבים אחרי שבני נוג הקדומים היגרו לעמק לראשונה. ובעיר של-רוח-החליל, בה נוהגים האנשים לישון על הקרקע, נהגו עד לפני מספר דורות לישון על מיטות מוגבהות, עד שהפחד הילדותי מפני המפלצת שמתחת למיטה הוביל להיווצרותה של רוח שאכן אורבת לילדים מתחת למיטות. (בעיר של-רוח-השיר, היכן שאנשים לא מוכנים לוותר על הנוחות שבשינה על מיטה מוגבהת, נוהגים להציע לרוח מנחה של חלב ועוגיות כדי שתהיה שבעה ולא תאכל את הילדים)

חלק מהחוקרים מעסיקים עצמם בשאלות תיאורטיות-פילוסופיות: אם רוחות נוצרות בגלל אמונה, מהיכן הגיעו הרוחות הישנות, ששכנו בעמק עידנים לפני בואם של האנשים הראשונים שיכלו להאמין ולהלל?

חוקרים אחרים מנסים למצוא תועלת מעשית: אם רוחות נוצרות בגלל אמונה, האם נוכל באמצעות חינוך או תעמולה להשפיע על התהליך באופן מכוון וליצור בדיוק את הרוחות הרצויות לנו?


חזרה לדף הראשי של "הארץ בין ההרים"

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License